//Aranżacja łazienki na poddaszu
Aranżacja łazienki na poddaszu

Aranżacja łazienki na poddaszu

Łazienka na poddaszu stanowi nie lada wyzwanie aranżacyjne. Niskie skosy to duże ograniczenie, dlatego niezbędna jest pomysłowość, aby dobrze wykorzystać przestrzeń dostępną pod spadem dachu. Różnice w wysokości oraz okna połaciowe można wykorzystać, aby stworzyć przestronne, jasne i bardzo funkcjonalne pomieszczenie.

Łazienka na poddaszu – przygotuj się przed sporządzeniem planu aranżacyjnego

Pierwszym krokiem jest zmierzenie dostępnej przestrzeni. Chodzi tutaj jednak nie tylko o powierzchnię podłogi, ale wszystkie miejsca, w których wysokość jest niższa niż 190 cm (rzadko można to wyczytać z samych rzutów, dlatego należy sięgnąć po przekroje pomieszczenia).Podczas projektowania łazienki na poddaszu warto wziąć pod uwagę ściankę kolankową (najniższa ściana w pomieszczeniu). Wysokość około 110 cm pozwala na ustawienie przy ścianie toalety czy bidetu. Wzdłuż krótkiego boku do ściany można wtedy skierować także wannę. Ścianka kolankowa o wys. do 1 m nie daje takich możliwości. Wyposażenie należy odsunąć od niej, aby korzystanie z urządzeń pozostało wygodne. Można jednak przestrzeń tę zabudować i stworzyć praktyczne schowki lub wykorzystać na grzejnik.

Aranżacja łazienki na poddaszu – pomysłowość jest najważniejsza

Przy niskiej ściance kolankowej można zamontować specjalne samonośne stelaże do wsparcia armatury. Wanna wolnostojąca świetnie sprawdzi się w dużym pokoju kąpielowym – w niewielkiej łazience mogłaby optycznie „przeładować” pomieszczenie. Przy niewielkim kącie nachylenia sufitu doskonale będzie prezentować się wanna ustawiona w przestrzeni pod skosem. Najlepiej sięgnąć po model narożny lub asymetryczny (ważne, aby co najmniej w jednej części wanny można było wygodnie stanąć).W łazienkach ze spadem dachu tylko na jednej ścianie dobrym miejscem na kabinę prysznicową będą okolice wejścia. Klasyczny brodzik można zastąpić prysznicem walk-in z gładką szybą z jednej strony. Na kabinę warto przeznaczyć najwyższe miejsce w pomieszczeniu (dobrze, gdy strop będzie tutaj osiągał minimum 210 cm).Umywalkę bez problemu można zamontować na ściance kolankowej (górna krawędź standardowo potrzebuje wys. 85 cm). Nad nią nie będzie się dało jednak zawiesić lustra – dobrym pomysłem jest przeniesienie go np. na drzwi.

Dekoracje i oświetlenie w łazience na poddaszu

Ściany szczytowe można udekorować nie tylko ozdobnymi kafelkami, ale także fototapetą (należy wybrać odporną na wodę) czy kamienną okładziną. Skośne linie można złagodzić za pomocą lustra w okrągłej ramie lub wiszącej lampy w nietypowym kształcie. Można sięgnąć po okrągłe klosze czy modne żarówki edisonowskie na grubym kablu. Dodatkowe doświetlenie będzie stanowić naturalne światło wnikające przez okno połaciowe (latem przydatne będą żaluzje lub rolety).

Modne płytki do łazienki na poddaszu

W łazienkach na poddaszu królują płytki drewnopodobne i imitujące cegłę. Pośród naszej bogatej oferty na szczególna uwagę zasługują płytki Rondine Tribeca Old Red oraz Rondine London Sunset Brick przypominające cegłę o cieniowanej, matowej powierzchni.

Płytki ceglane – Rondine Tribeca Old Red

Poniżej prezentujemy modele płytek drewnopodobnych producenta NOVA BELL, które cieszą się sporym zainteresowaniem.