//Budujemy dom. Co na taras?
dom z tarasem

Budujemy dom. Co na taras?

Osoby budujące swój nowy dom zazwyczaj nie mogą doczekać się dnia, w którym wypiją o poranku swoją pierwszą kawę na własnym tarasie. Taras staje się lecie przedłużeniem pokoju dziennego. Większości osób bardzo zależy nie tylko na tym, aby roztaczał się z niego piękny widok na ogród, ale również, aby sam taras był miejscem wygodnym i łatwym do utrzymania w czystości. Czym lepiej wykończyć taras? Płytkami czy drewnem?

TARAS Z DREWNA

Drewno na tarasie ma swój niepowtarzalny urok. Jest miłe w dotyku dla bosej stopy i świetnie sprawdza się przy każdym stylu domu. Ma ono jednak szereg wad, które sprawiają, że wiele osób z niego rezygnuje. Przede wszystkim drewno jest stosunkowo mało odporne na skrajne warunki atmosferyczne, które panują w Polsce. Źle znosi zarówno wilgoć w zimie, jak i suche powietrze w lecie. Drewno wymaga regularnej konserwacji, w przeciwnym razie deski na werandzie szybko spróchnieją i popękają. Dodatkowo drewno podatne jest na działanie owadów, przed którymi również należy je chronić. Największą wadą drewnianego tarasu jest jednak to, że niezwykle trudno jest utrzymać go w czystości, zwłaszcza wtedy, gdy na tarasie spożywane są posiłki. Plamy z tłuszczu często wnikają w strukturę desek, nawet mimo regularnej impregnacji. Po sezonie grillowym taras może więc wyglądać nieestetycznie.

Płytki NovaBell My Space ESP 33 RT Cognac

PŁYTKI NA TARASIE

Wady drewna skłaniają coraz więcej osób do wykończenia swojego tarasu płytkami. Płytki wystarczy przetrzeć mokrym mopem, aby wyglądały jak nowe. Nie trzeba ich specjalnie pielęgnować – służą swoim właścicielom przez długie lata. Oczywiście wybierając płytki na taras, należy skupić się na modelach nienasiąkliwych i mrozoodpornych. Tylko tego typu płytki przetrwają niesprzyjające warunki pogodowe, które przychodzą do nas zimą. Wybór płytek zewnętrznych jest obecnie ogromny, dzięki czemu na tarasie można stworzyć naprawdę ciekawe kompozycje. Ci, którzy mimo wszystko tęsknią za urokiem naturalnego drewna, powinni sięgnąć po płytki panelopodobne, które świetnie imitują jego wygląd.