//Efektowna łazienka. Jak ją urządzić?
efektowna łazienka

Efektowna łazienka. Jak ją urządzić?

Chociaż niektórym wydaje się to niemożliwe, nawet bardzo małą łazienkę można urządzić efektownie i nowocześnie. W większości aranżacji kluczową rolę grają dobrze dobrane płytki, które nie tylko chronią ściany przed wilgocią, ale również mogą podkreślić lub schować wady i zalety tego pomieszczenia. Co warto wiedzieć o projektowaniu efektownej łazienki?

KWESTIA GUSTU

Oczywiście trendy dotyczące urządzania łazienek zmieniają się co roku. Nie warto jednak ślepo kierować się modą. Pamiętajmy, że to, co modne, nie musi podobać się wszystkim domownikom, dlatego lepiej zaprojektować łazienkę swoich marzeń, niż odzwierciedlać zdjęcia z katalogów. Jak powszechnie wiadomo, jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia. Dlatego w małych łazienkach warto układać płytki w kolorze śnieżnej bieli, a lepiej unikać ciemnych barw. Nie oznacza to jednak, że taka łazienka będzie nieciekawa. Obecnie producenci płytek dostarczają różne rodzaje płytek 3D, mozaik czy listew dekoracyjnych, że nawet w malutkim pomieszczeniu udaje się umieścić mały dekor. W dużych łazienkach z kolei z mody nigdy nie wychodzą kontrasty. Zazwyczaj jeden kolor płytek kładzie na ścianach w okolicy umywalki i w części „użytkowej”, a drugi w części kąpielowej, czyli okolicy prysznica i wanny. W dużych łazienkach dekoracje z płytek ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Aby łazienka pozostała efektowna, należy jednak zachować umiar.

Płytki Emigres Petra Blanco

ROMANTYCZNIE CZY NOWOCZEŚNIE?

Wiele osób urządzających domy marzy o łazience z duszą, a w zasadzie o pokoju kąpielowym, którego sercem jest wolnostojąca wanna. Urządzenie takiej łazienki wymaga przemyślanego doboru płytek, gdyż te dodają pomieszczeniu surowości i zbędnego minimalizmu. Na podłodze w tego typu łazienkach świetnie sprawdzają się płytki drewnopodobne, imitujące starą podłogę z desek. Dzięki nim łazienka nabierze romantycznego i rustykalnego charakteru. Z kolei w efektownej łazience w stylu nowoczesnym nie może zabraknąć prysznica typu walk-in, czyli prysznica bez brodzika. W takiej aranżacji część prysznicową oddziela tylko nieruchoma szyba. W tym przypadku warto jest położyć takie same płytki w części prysznicowej, jak i w reszcie łazienki. Szyba i brak brodzika sprawiają, że część prysznicowa jest niemal niewidoczna, a łazienka wydaje się być większa.