//Jak dbać o płytki zewnętrzne w zimie?
płytki zimą

Jak dbać o płytki zewnętrzne w zimie?

Płytki zewnętrzne kojarzą się wszystkim z wysoką odpornością na zmiany pogodowe i uszkodzenia mechaniczne. Popularny klinkier jest o wiele wytrzymalszy niż zwykłe płytki do łazienki, co jednak nie oznacza, że nie wymaga on pielęgnacji. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza zimą, gdy wilgoć i mróz dają się we znaki wszystkim, w tym tarasom i werandom.

PRZED SEZONEM

Pielęgnacją płytek najlepiej jest zająć się jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Do obowiązków właściciela domu powinien należeć skrupulatny przegląd stanu werandy, jeszcze zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Na werandzie należy poszukać wszelkich pęknięć, nieszczelności w spoinach czy większych uszkodzeń mechanicznych i zabezpieczyć je tak, by nie mogła dostawać się do nich woda. W przeciwnym razie, gdy nadejdzie mróz, zamarzając i odmarzając w szczelinach, uszkodzi ona płytki. Płytek ceramicznych zazwyczaj nie pokrywa się żadnymi impregnatami. Natomiast klinkier należy zabezpieczyć odpowiednią oleistą substancją. Zaleca się położenie kilku warstw.

Płytki GRES ARAGON Orion Antracita baza

TARAS W ZIMIE

Główną zasadą pielęgnacji tarasu w zimie jest to, że powinien on być… czysty. Płytki zewnętrzne powinny być więc regularnie odśnieżane. Grube, zalegające warstwy śniegu negatywnie wpływają nie tylko na same płytki, ale również na spoiny. Oczywiście nie musimy przejmować się drobnym śniegiem, który zazwyczaj w ciągu słonecznego dnia sam odparowuje. Również poranny szron nie powinien nas niepokoić. Śnieg z werandy powinno usuwać się delikatniejszymi narzędziami (np. z gumy) niż zwykłe, plastikowe szufle do odśnieżania dróg. Te drugie mogą podrapać powierzchnię płytek. To jednak nie wszystko. Należy również zadbać o to, aby na werandzie w zimie nie zbierał się brud. Podczas odwilży, w cieplejsze dni, werandę dobrze jest umyć na mokro. Jeśli mróz nie odpuszcza, trzeba pamiętać chociażby o jej regularnym zamiataniu. Jeśli zdecydujemy się na mycie, pamiętajmy, aby wybrać odpowiedni preparat, dedykowany do naszego typu płytek.