Jak myć płytki w kuchni i łazience?

Utrzymanie w czystości łazienki i kuchni to trudne zadanie. Z jednej strony chcemy używać jak najmocniejszych detergentów, aby wyczyścić płytki dokładnie i szybko, z drugiej – nie chcemy niszczyć delikatnej powierzchni kafelków, aby na długo zachowały one swój kolor, a łazienka wyglądała jak nowa. Co warto wiedzieć o myciu płytek, aby robić to efektywnie, bez szkody dla nich?

Rodzaj płytek ma znaczenie!

Dobrym pomysłem jest upewnienie się, jaki rodzaj płytek znajduje się w poszczególnych pomieszczeniach w domu. To znacząco ułatwi nam dobór metody mycia. Płytki szkliwione na przykład świetnie czyści się ciepłą wodą i zwykłymi, dostępnymi w każdym sklepie detergentami. Lepiej nie używać tych mocnych, gdyż mogą zmatowić one płytki i odebrać im piękny połysk. Z kolei gres polerowany warto raz na jakiś czas zaimpregnować dedykowanym do tego celu preparatem. Dzięki niemu brud nie będzie przez dłuższy czas przywierał do podłogi tak mocno. Wielu producentów płytek informuje, jak najlepiej dbać o ich produkty. Warto poszukać takiego opisu na opakowaniu płytek lub zadać pytanie producentowi.

Dobierz odpowiedni detergent

Czasami okazuje się, że uniwersalny detergent z supermarketu to za mało. W tym wypadku należy poszukać środków dedykowanych do danego miejsca użytkowania płytek. Na przykład chemia do kuchni świetnie radzi sobie z osadzającymi się na płytkach tłuszczami. Preparaty do łazienki z kolei idealnie usuwają osadzające się mydło i kamień. Oczywiście zawsze należy wziąć pod uwagę skład produktu i to, czy tak silny preparat nie uszkodzi naszych płytek. Sugerujmy się więc nie skutecznością preparatu, ale tym, czy nie będzie on za mocny dla danego typu płytek, jaki znajduje się u nas w domu.

Jak myć?

Płytki podłogowe zawsze najpierw odkurzamy, a ze ściennych usuwamy kurz wilgotną szmatką. W przypadku gresu lepiej jest użyć miękkiej szczotki, która nie będzie wcierała brudu w pory. Do mycia należy używać bardzo ciepłej wody, która lepiej usuwa brud i minimalizuje konieczność używania mocnych detergentów. Zanim użyjemy nowego środka na naszych płytkach, dobrze jest przeprowadzić test na kafelku, który nie został wykorzystany przy remoncie.

Mycie płytek w domu. Czym i jak myć płytki w kuchni i łazience

Mycie płytek nie jest proste. Należy do to robić delikatnie, lecz skutecznie. Przede wszystkim trzeba dopasować detergent i sposób mycia do rodzaju płytek. Na rynku istnieje wiele produktów do czyszczenia, jednak takie, które naprawdę działają są zazwyczaj stosowane przez profesjonalistów i nie można ich kupić w zwykłym markecie. Z marek środków profesjonalnych można polecić produkty polskiej firmy HG.

Written by

Brak komentarzy Yet.

Leave a Reply

Komentarz