//Jak powstają płytki ceramiczne?
Jak powstają płytki ceramiczne?

Jak powstają płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne to obecnie jeden z najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych wykorzystywany w naszych domach. Trudno sobie wyobrazić kuchnię lub łazienkę, w której nie ma kafelek. Są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, świetnie komponują się z niemal każdym stylem, a także występują w wielu wzorach i kolorach. Płytka ceramiczna to jednak efekt końcowy długiego i skomplikowanego procesu, który można podzielić na 8 podstawowych etapów. Jeśli jesteście zainteresowani jak powstają płytki ceramiczne zachęcamy do przeczytania całego artykułu.

Etapy powstawania płytek krok po kroku:

1. Dobór odpowiednich materiałów

Płytki ceramiczne składają się z dobranych w odpowiednich proporcjach sypkich surowców, takich jak glina, talk, piasek i różnego rodzaju dodatki mineralne, które je uszlachetniają. W zależności od tego, jakie przeznaczenie będą miały konkretne płytki, składniki dobiera się w zmiennych proporcjach, tak, aby osiągnąć jak najlepsze właściwości. W praktyce oznacza to, że płytki podłogowe mają zupełnie inny skład surowcowy od płytek ściennych lub mozaik.

2. Mieszanie

Wszystkie składniki dobrane przez profesjonalistów muszą zostać ze sobą połączone. Mieszanie składników odbywa się na mokro. Surowce mineralne wymieszane z wodą i barwnikami przelewane są do ogromnych zbiorników wyposażonych w mieszadła, które bez przerwy się kręcą.

Płytki Dunin Carat White

3. Suszenie i leżakowanie

Po wyciągnięciu ze zbiorników masa musi zostać dokładnie osuszona. Pod wpływem wysokiej temperatury cały nadmiar wody odparowuje i w efekcie powstaje granulat, który następnie musi odpowiednio długo leżakować, po to, by nabrać określonych właściwości.

4. Formowanie

Odpowiednio przygotowany granulat wsypywany jest do specjalnych pras. Prasy te naciskając mocno na masę, nadają jej odpowiednie wymiary. Ponadto są one dodatkowo suszone, po to, by jak najbardziej zwiększyć ich wytrzymałość.

5. Szkliwienie

Ten etap ma miejsce tylko wtedy, gdy powstają płytki szkliwione. Zanim kafelki zostaną wypalone w specjalnym piecu, nanoszone są na nie szkliwo oraz odpowiednie dekoracje czy nadruki.

Płytki Fanal Jazz Blanco Relieve

6. Wypalanie

W zależności od stosowanych w zakładzie technologii, wypalanie płytek trwa od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin. Kafelki są wypalane w specjalnych piecach, które osiągają do 1300 C. Płytki bogato zdobione, są wypalane kilkukrotnie, ponieważ każda warstwa zdobień utrwala się w nieco innej temperaturze.

7. Segregowanie

Każda płytka, która opuszcza linię produkcyjną, musi zostać poddana dokładnej kontroli jakości. Przy pomocy specjalnych maszyn badane są takie właściwości jak płaskość, zgodność wymiarów czy odporność na zginanie.

8. Segregowanie

Wszystkie płytki, które spełniają wymogi i zostaną zaakceptowane, trafiają do automatycznej sortowni, na której są one przyporządkowywane do odpowiedniego gatunku, a następnie są pakowane do pudełek i gotowy produkt trafia do sklepu.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą bogatą ofertą płytek podłogowych, płytek drewnopodobnych czy tez płytek kuchennych i kafelków łazienkowych.