//Jak prawidłowo układać mozaikę?
Jak prawidłowo układać mozaikę?

Jak prawidłowo układać mozaikę?

Mozaika jest popularnym materiałem wykończeniowym, który dotychczas gościł głównie w łazienkach. Od paru lat panuje trend wykorzystywania mozaiki również w kuchni, salonie lub przedpokoju. Nic dziwnego stanowi ona świetną dekorację wnętrza i przez wiele lat zachowuje swoją niezmienną formę. Jednak aby, tak było mozaikę, należy odpowiednio ułożyć. Sprawdźmy jakich błędów powinniśmy unikać.

Materiał mozaiki

Mozaika wykonana jest z różnych materiałów – ze szkła, ceramiki czy kamienia naturalnego. Aby, ułatwić układanie płytki umieszcza się na folii, papierze lub siatce. Mozaikę na folii lub papierze można stosować w pomieszczeniach mokrych lub na zewnątrz, natomiast tą na siatce we wnętrzach suchych i mokrych.

Mozaika Dunin Etn!k Oak 

Zaprawa klejowa

Podczas układania mozaiki, bardzo ważna jest gładka powierzchnia oraz odpowiednio dobrana zaprawa klejowa i fuga. Kładąc mozaikę ceramiczną na klasycznym tynku cementowym, warto zastosować uelastycznioną zaprawę klejową. Z kolei mozaika z kamienia jest nieco bardziej wymagającym materiałem i w tym przypadku należy wybrać zaprawę klejową na bazie białego cementu. Natomiast zaprawę klejową białą lub srebrno- szarą poleca się do układania mozaiki szklanej, ponieważ posiada ona większą elastyczność i przyczepność.

Podczas układania mozaiki należy pamiętać o równomiernym rozprowadzeniu kleju, którego warstwa nie powinna być zbyt gruba – mniejsza niż 5 mm. Zastosowanie grubszej warstwy może spowodować zapadanie się kostek mozaiki.

Mozaika Dunin Travertine White

Fugowanie mozaiki

Do mozaiki warto zastosować fugi dekoracyjne, które dopełnią ich wygląd. Z fugowaniem, należy zaczekać do momentu wyschnięcia zaprawy. Fugę nanosimy na mozaikę używając gumowej pacy, dociskając ją w celu wypełnienia szczelin. Następnie usuwamy nadmiar fugi wilgotną gąbką. Ważne, aby robić to po przekątnej względem siatki spoin.

Szeroki wybór mozaiki znajdziecie w sklepie Eurołazienki. Oferujemy najlepszą jakość. Sprawdźcie nasze produkty: Mozaika Dunin Etn!k Oak, Mozaika Dunin Travertine White.