//Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?
Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Poddasze, ze względu na odkryte belki, skośne stropy i bardzo nieregularną powierzchnię, to wnętrze wyjątkowo trudne do aranżacji. Pomimo tego, że urządzając mieszkanie na strychu, trzeba mieć niekończące się pokłady cierpliwości i wyjątkowo dużo czasu na przeglądanie różnego rodzaju inspiracji i pomysłów na jego wykończenie. Jednak efekt końcowy wynagradza wszystkie niedogodności. Mieszkanie na poddaszu, niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzone, zawsze jest wyjątkowo klimatyczne i przytulne. Bez względu na to, czy wykańczamy poddasze nowopowstałego budynku, czy adaptujemy stary strych, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych aspektach, które pomogą w aranżacji tego wnętrza.

Praktyczne mieszkanie na strychu

Mieszkanie na poddaszu wiąże się z bardzo nietypowym ukształtowaniem jego wnętrza, co ma wpływ na dobór odpowiedniego umeblowania. Ludzie posiadający mieszkanie na strychu, najczęściej decydują się na zamówienie mebli na wymiar, które są doskonale dopasowane do każdego pomieszczenia, jednak z powodzeniem można je zagospodarować także meblami z tzw. „sieciówek”. Wszystkie skosy w mieszkaniu powinny zostać wykorzystane- postawmy w nich komodę lub zabudujmy bardzo pojemny schowek, w którym będziemy mogli przechowywać najróżniejsze przedmioty. Duże meble, takie jak szafy stawiamy oczywiście w najwyższych punktach mieszkania. Poddasze powinno być również odpowiednio oświetlone. Lampy umieszczone w strategicznych miejscach mogą podkreślić wszystkie atuty naszego mieszkania.

Płytki NovaBell Eco Dream EDM 522N Castagno

Poddasze – jak dobrać kolory

Aby nasze mieszkanie na strychu sprawiało wrażenie przestronnego i być może większego, niż jest w rzeczywistości, warto postawić na jasne, neutralne kolory, które optycznie je powiększą. Płytki podłogowe lub płytki kuchenne powinny być utrzymane w odcieniach szarości, lub delikatnego beżu, a jeszcze lepiej, jeśli będą imitowały prawdziwe, naturalne drewno lub beton. Poddasze, aby nie sprawiało wrażenia ponurego i przygnębiającego, nie powinno być zbyt ciemne. Warto unikać odważnych i krzykliwych kolorów- ciemne barwy optycznie zmniejszają każde pomieszczenie. Urządzając mieszkanie na poddaszu, warto zastanowić się nad wykorzystaniem różnorodnych rodzajów mozaik. Mieszkanie na strychu świetnie będzie wyglądało, jeśli wykorzystamy w nim mozaiki szklane lub mozaiki ceramiczne, które pięknie odbijają światło i rozjaśniają wnętrza. Dla osób, które cenią klasyczne i ponadczasowe wnętrza dobrym, wyborem mogą okazać się mozaiki kamienne, które są wyjątkowo oryginalne i uniwersalne jednocześnie.

Mozaika DUNE Tasmania

Łazienka na poddaszu

Pomieszczeniem, które może sprawiać największe problemy w mieszkaniu na poddaszu, jest łazienka. Płytki łazienkowe powinny być jasne i neutralne, po to, aby oczywiście optycznie powiększyć pomieszczenie, choć warto także przykładowo rozważyć model Aparici Carpet Vestige. W łazienkach na poddaszu, ze względu na skośne stropy, warto postawić na wannę, lub – jeśli mamy taką możliwość- na prysznic bez brodzika. Łazienka w mieszkaniu na strychu powinna również posiadać odpowiednią liczbę szafek i półek, które pomieszczą wszystkie niezbędne przedmioty i artykuły higieniczne. Jeśli brakuje nam miejsca na tradycyjne meble, warto skorzystać z materiałowych koszy i mobilnych półek na kółkach.