//Jak urządzić wąskie pomieszczenia?
Jak urządzić wąskie pomieszczenia?

Jak urządzić wąskie pomieszczenia?

Mieszkania w blokach bardzo często mają bardzo duży mankament, jakim są wąskie pomieszczenia. Aranżacja małych i wąskich pomieszczeń jest niestety wyjątkowo trudna, ponieważ trzeba bardzo dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty- zaczynając od kolorów i mebli, na dodatkach i dekoracjach kończąc. Nieprzemyślana aranżacja wąskiego pomieszczenia, może sprawić, że wnętrze będzie przypominało nieprzyjemny i niefunkcjonalny tunel, który nijak będzie sprawdzał się w roli pokoju dziennego, sypialni czy też kuchni lub łazienki. Na szczęście istnieją pewne sposoby i triki wnętrzarskie, które pozwolą z wąskiego wnętrza zrobić w pełni funkcjonalne i estetycznie wyglądające pomieszczenie.

Kolory w wąskim pomieszczeniu

Wąskie pomieszczenia najlepiej prezentują się w jasnych, neutralnych kolorach, które optycznie powiększają wnętrze, ale także sprawiają, że wydaje się ono bardziej przejrzyste i uporządkowane. Doskonałym rozwiązaniem jest wybranie kolorystyki, która oscyluje wokół takich barw jak biel, beż i odcienie szarości. W roli płytek na ścianę świetnie sprawdzą się płytki Aparici, które utrzymane są w jasnych, neutralnych kolorach, jednak dzięki oryginalnym wzorom i dekoracyjnym elementom wprowadzą do pomieszczenia powiew świeżości. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej podłogi, warto zdecydować się na płytki podłogowe, które są coraz chętniej wykorzystywane w różnych pomieszczeniach, a tutaj ciekawą propozycją mogą być np. kafelki Aparici Carpet Vestige. W małych i wąskich wnętrzach najlepiej sprawdzą się płytki klasyczne, które nie są zbyt krzykliwe i rzucające się w oczy. Świetnie sprawdzą się płytki Alfalux lub STN Ceramica czy płytki Novabell , które utrzymane są w neutralnej kolorystyce. Doskonałym rozwiązaniem do wąskich pomieszczeń są również płytki drewnopodobne, które są bardzo klasyczne i świetnie wyglądają w niemal każdym wnętrzu.

Płytki Aparici Wind Beige Acoustic

Jak urządzić wąską kuchnię?

Małe i wąskie kuchnie to najczęstsza zmora mieszkań w blokach. Urządzenie takiej kuchni jest zawsze bardzo problematyczne- to pomieszczenie musi być bardzo funkcjonalne i praktyczne. Urządzając wąską kuchnię, warto zdecydować się na jednostronną zabudowę kuchenną, ponieważ tylko wtedy będziemy mieli zapewnioną odpowiednią ilość wolnej przestrzeń, która pozwoli nam się swobodnie poruszać. Ponadto, warto zdecydować się na jasne meble, które optycznie powiększą wnętrze. Płytki kuchenne również powinny być stosunkowo jasne- nie przytłoczą pomieszczenia i będzie wydawało się ono bardziej przestronne, niż jest w rzeczywistości. Wybierając płytki do kuchni, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by były one trwałe i odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Płytki Ape Loft Piscina

Wąska łazienka – to już nie problem

Urządzanie wąskiej łazienki wymaga od nas dużej kreatywności. Rozplanowanie na tak małej przestrzeni wszystkich potrzebnych mebli i sprzętów to nie lada wyzwanie. Istnieją jednak pewne złote rady, które pomogą w szybkim uporaniu się z tym zadaniem. Tak samo, jak w przypadku innych pomieszczeń, wąska łazienka musi być jasna. Jasne, neutralne kolory połączone z dużymi lustrami pozwolą na optyczne powiększenie małej przestrzeni. Płytki łazienkowe powinny być utrzymane w stonowanej, niekrzykliwej kolorystyce, która jest ponadczasowa i elegancka. Warto również zwrócić uwagę, na pewne rozwiązania logistyczne, takie jak zamontowanie wanny z parawanem prysznicowym czy zdecydowanie się na mniejszą, niestandardową pralkę, która pozwoli zaoszczędzić kilka cennych centymetrów.