//Jak wybrać płytki antypoślizgowe?
Jak wybrać płytki antypoślizgowe?

Jak wybrać płytki antypoślizgowe?

Płytki podłogowe spełniają w każdym mieszkaniu oraz w każdym domu bardzo ważną rolę. Nie tylko wpływają one w na estetykę pomieszczenia, ale również decydują o bezpieczeństwie wszystkich domowników. Zobacz, dlaczego warto wybrać płytki antypoślizgowe, które jednocześnie będą funkcjonalne, estetyczne oraz praktyczne.

Płytki AlfaLux Ardesia Nero

Dlaczego płytki powinny być antypoślizgowe?

Wybierając płytki podłogowe przed zakupem w pierwszej kolejności patrzymy na ich wygląd. Jest to całkowicie normalne, że zależy nam na jak najlepszej prezencji, ale nie możemy zapomnieć jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Postawmy przede wszystkim na ich funkcjonalność. Bezpieczniejsze w użytkowaniu będą modele o chropowatej powierzchni, które posiadają fakturę. Zwiększa to przyczepność, ale także ułatwia komfortowe oraz wygodne chodzenie. Jeżeli jest to dla nas najważniejsze kryterium, to należy zwrócić uwagę na strukturę płytek oraz na to jak przyczepność będzie reagowała na zawilgocenie lub ich zmoczenie. Pamiętajmy, że najczęściej poślizgnąć się można w łazience, gdzie mokra podłoga niestety sprzyja utracie równowagi. Dlatego właśnie płytki antypoślizgowe do pomieszczeń o wysokiej wilgotności są najbardziej rekomendowane przez specjalistów. Mowa tutaj o kuchni, łazience, okolicy drzwi wejściowych, przedpokoju oraz schodach zewnętrznych. Płytki te zapobiegają ślizganiu dzięki zróżnicowanej fakturze i wypukłym reliefom i ryflom, które biegną wzdłuż ich krawędzi. Niektóre modele dodatkowo pokryte są warstwą antypoślizgową, dzięki której zdecydowanie jest polepszona przyczepność powierzchni.

Płytki Alfalux Stonequartz Perla Grip

Płytki antypoślizgowe – jaka klasa?

Wobec płytek antypoślizgowych stawiane są bardzo wysokie wymagania. Aby płytka mogła zostać tak nazwany, musi spełniać odpowiednie kryteria, oceniające tak zwany krytyczny punkt poślizgu. W pomieszczeniach, które narażone są na kontakt z wodą, płytki podłogowe muszą mieć współczynnik nie mniejszy niż R8. Natomiast do użytku domowego odpowiednie będą płytki klasy R9, które wykorzystujemy na schodach, korytarzach, a także w kuchniach i łazienkach. Z kolei klasę R10 zaleca się do pomieszczeń użytkowych i socjalnych, jak kuchnie, garaże i magazyny, gdzie istnieje dużo większe zagrożenie wylaniem śliskich płynów na przykład olejów czy smarów.

Płytki Elios Reflection Avorio

Oferta sklepu Eurołazienki

Jeżeli poszukujecie najlepszej jakości płytek ceramicznych, które są nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i bezpieczne, to oferta sklepu Eurołazienki jest skierowana do Was! Znajdziecie u nas szeroki wybór płytek drewnopodobnych, imitujących kamień naturalny oraz beton w atrakcyjnych cenach.