//Mozaika w łazience. Elegancja czy kicz?

Mozaika w łazience. Elegancja czy kicz?

Osoby, które są na etapie poszukiwania płytek do łazienki, prędzej czy później trafiają na piękną mozaikę. Wiele z nich zastanawia się, jak malutkie kafelki wyglądałyby w ich łazience i czy ten typ kafelków nie jest zbyt pstrokaty i uciążliwy dla oczu. Mozaika w łazience może dodawać jej stylu i elegancji, jednak źle zaplanowana sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się klaustrofobiczne i przytłaczające. Co warto wiedzieć o mozaice do łazienki?

ELEMENT OZDOBNY

Najlepsze efekty z mozaiką osiąga się, gdy jest on tylko elementem ozdobnym przy innych, zazwyczaj dużych płytkach. Mozaiką wykłada się wtedy niewielkie wzory lub wykańcza poszczególne miejsca w łazience, np. jedną wąską ściankę lub bok wanny. Mozaika musi oczywiście pasować do kafelków i reszty aranżacji, zarówno pod względem koloru jak i stylu. Na rynku dostępne są bowiem mozaiki klasyczne, przypominające malutkie kafelki, jak i takie wyglądające jak naturalne kamienie, czy szklane kulki. Bardzo popularne stały się także mozaiki nowoczesne, wyglądające jak układanki z lustrzanych lub pozłacanych elementów. Jak łatwo się można domyślić, wyglądają one dobrze tylko w nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach. Użycie ich w pomieszczeniach urządzonych tradycyjnie, pełnych ozdób i bibelotów, potęgowałoby wrażenie kiczu. Dlatego właśnie tak istotny jest dobór wzoru do stylu łazienki.

Płytki Mozaika Dunin Metallic Dinox 010

MOZAIKA ZAMIAST ZWYKŁYCH PŁYTEK

Niektóre osoby decydują się zamienić tradycyjne płytki do łazienki w całości klasyczną mozaiką w jednym kolorze. Tu również aranżację należy dobrze przemyśleć. W małych łaziankach nie jest to trafiony pomysł. Mozaika sprawi, że wnętrze stanie się jeszcze bardziej klaustrofobiczne. W dużych łazienkach można uzyskać bardzo ciekawy efekt, pod warunkiem, że mozaika będzie jedynym elementem ozdobnym. Reszta łazienki powinna być utrzymana w dość surowym, minimalistycznym stylu.