Mozaika w łazience. Elegancja czy kicz?

Osoby, które są na etapie poszukiwania płytek do łazienki, prędzej czy później trafiają na piękną mozaikę. Wiele z nich zastanawia się, jak malutkie kafelki wyglądałyby w ich łazience i czy ten typ kafelków nie jest zbyt pstrokaty i uciążliwy dla oczu. Mozaika w łazience może dodawać jej stylu i elegancji, jednak źle zaplanowana sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się klaustrofobiczne i przytłaczające. Co warto wiedzieć o mozaice do łazienki?

ELEMENT OZDOBNY

Najlepsze efekty z mozaiką osiąga się, gdy jest on tylko elementem ozdobnym przy innych, zazwyczaj dużych płytkach. Mozaiką wykłada się wtedy niewielkie wzory lub wykańcza poszczególne miejsca w łazience, np. jedną wąską ściankę lub bok wanny. Mozaika musi oczywiście pasować do kafelków i reszty aranżacji, zarówno pod względem koloru jak i stylu. Na rynku dostępne są bowiem mozaiki klasyczne, przypominające malutkie kafelki, jak i takie wyglądające jak naturalne kamienie, czy szklane kulki. Bardzo popularne stały się także mozaiki nowoczesne, wyglądające jak układanki z lustrzanych lub pozłacanych elementów. Jak łatwo się można domyślić, wyglądają one dobrze tylko w nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach. Użycie ich w pomieszczeniach urządzonych tradycyjnie, pełnych ozdób i bibelotów, potęgowałoby wrażenie kiczu. Dlatego właśnie tak istotny jest dobór wzoru do stylu łazienki.

MOZAIKA ZAMIAST ZWYKŁYCH PŁYTEK

Niektóre osoby decydują się zamienić tradycyjne płytki do łazienki w całości klasyczną mozaiką w jednym kolorze. Tu również aranżację należy dobrze przemyśleć. W małych łaziankach nie jest to trafiony pomysł. Mozaika sprawi, że wnętrze stanie się jeszcze bardziej klaustrofobiczne. W dużych łazienkach można uzyskać bardzo ciekawy efekt, pod warunkiem, że mozaika będzie jedynym elementem ozdobnym. Reszta łazienki powinna być utrzymana w dość surowym, minimalistycznym stylu.

Written by

Brak komentarzy Yet.

Leave a Reply

Komentarz