//Ogrzewanie podłogowe. Jakie płytki wybrać?
Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe. Jakie płytki wybrać?

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w polskich domach. Nic dziwnego. Przynosi spore oszczędności i jest bardzo komfortowe. Osoby, które budują swój nowy dom często zastanawiają się, czy płytki do ogrzewania podłogowego muszą mieć jakieś specjalne właściwości oraz czym kierować się przy ich wyborze. Zawsze warto postawić na produkt wysokiej jakości, zamiast najtańszych płytek z supermarketu – możemy być wtedy pewni, że płytki posłużą nam przez lata. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Co wybrać?

Ogrzewanie podłogowe zazwyczaj wykańcza się płytkami ceramicznymi. Mają one niski opór cieplny. Osoby kupujące gres lub terakotę mogą być pewne, że podłoga nie będzie się odkształcać, nawet przy częstych zmianach temperatur. Gres i terakota nie tylko bardzo dobrze przewodzą ciepło, ale także długo je utrzymują. Wybierając je należy także zwrócić uwagę na inne parametry płytek. Przede wszystkim powinny one cechować się dużą odpornością na ścieranie. Im będą miały lepszy współczynnik, tym dłużej będą wyglądały jak nowe, nawet w miejscach często użytkowanych przez domowników. Warto wybrać dobre płytki, które są odporne na działanie środków chemicznych. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać je w czystości. Gres i terakota znoszą do tego dobrze duże obciążenia. To ogromna zaleta np. w łazience, gdzie często pracuje ciężki sprzęt AGD, taki jak pralka.

Płytki Durstone Super Blanco

Design

Osoby decydujące się na ogrzewanie podłogowe często martwią się, że płytki w salonie czy sypialni wyglądają nieprzytulnie, a na podłodze w tych miejscach lepiej wygląda drewno. Najlepsi producenci płytek mają w swoim asortymencie płytki drewnopodobne, które do złudzenia przypominają panele podłogowe. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby podłoga była przytulna, ale jednocześnie praktyczna. W nowoczesnych wnętrzach surowość płytek zazwyczaj nie przeszkadza ich właścicielom, martwią się oni tylko, że zwykłe kafelki mogą wyglądać nieco „babcinie”. Dla nich rozwiązaniem może być gres w odcieniach betonu, najlepiej w postaci płytek wielkoformatowych.