Płytki łazienkowe. Jak wyczyścić je tuż po remoncie?

Większość z nas do ułożenia płytek w łazience czy kuchni zatrudnia profesjonalną ekipę remontową. Nic w tym dziwnego. To zadanie wymaga doświadczenia, cierpliwości i precyzji. Po remoncie łazienki płytki często pobrudzone są zaprawą czy klejem, a właściciel łazienki nieraz zastanawia się, jak je doczyścić. Czynność tę powinna wykonać ekipa remontowa. Dlaczego? Sprawdźmy!

Wiedza i doświadczenie

Zanim zatrudnimy ekipę remontową, powinniśmy ustalić z nią zasady pracy. Między innymi powinniśmy zastrzec, że po wykonanym remoncie ekipa zobowiązana jest doczyścić płytki. Fachowcy doskonale znają się na rodzajach płytek, znają też materiały budowlane, którymi je mocują do ścian i podłogi. Wiedzą więc, jakie środki będą najskuteczniej czyściły zabrudzenia, a jednocześnie nie będą oddziaływały negatywnie na same płytki. Jeśli okaże się, że płytek nie da się doczyścić, lub podczas usuwania kleju czy zaprawy zostaną one uszkodzone, właściciel mieszkania może uznać to za błąd montażowy i dochodzić zwrotu kosztów u ekipy lub zażądać poprawek. Producenci płytek nie odpowiadają za błędy montażowe ekip. Czyszczenie płytek na własną rękę tuż po remoncie jest ryzykowne, gdyż cała odpowiedzialność za efekty usuwania trudnych zabrudzeń spada na właściciela łazienki.

Zwykłe czyszczenie

Czyszczenie płytek ze zwykłych zabrudzeń jest o wiele prostsze. Zazwyczaj wystarczają do tego ciepła woda lub detergenty dostępne w każdej drogerii czy supermarkecie. Płytki najlepiej jest czyścić miękkimi ściereczkami, np. z mikrofibry. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku płytek polerowanych i szklanych, które łatwo jest porysować. Lepiej więc unikać preparatów z drobinkami ściernymi. Zawsze najlepszym pomysłem jest sprawdzenie zaleceń producenta płytek co do ich czyszczenia, a dopiero potem zakupienie dedykowanych środków. Jeśli nasze płytki do łazienki są wyjątkowo delikatne, dobrze jest zostawić sobie jedną czy dwie sztuki gdzieś w szafce, aby móc sprawdzać na nich działanie poszczególnych środków czyszczących.

Written by

Brak komentarzy Yet.

Leave a Reply

Komentarz