//Płytki zewnętrzne – antypoślizgowe
Płytki zewnętrzne - antypoślizgowe

Płytki zewnętrzne – antypoślizgowe

Podczas wyboru płytek na taras, balkon lub płytek schodowych, warto sprawdzić ich właściwości antypoślizgowe. Płytki antypoślizgowe charakteryzują się chropowatą fakturą, co oznacza że ich powierzchnia nie jest gładka. Przyjrzyjmy się jakie parametry, zastosowanie i zalety mają płytki zewnętrzne.

Antypoślizgowość

Płytki na taras, balkon oraz płytki schodowe powinny być trwałe oraz charakteryzować się właściwościami antypoślizgowymi, które oznaczone są symbolem R. Istotne, aby odpowiednio dobrać wskaźnik antypoślizgowości, dzięki temu zapobiegniemy niebezpiecznym poślizgom, a co za tym idzie upadkom.

Płytki Gresmanc Rodamanto stopnica Peldano Fiorentino

Elementy zapewniające płytkom właściwości antypoślizgowe to reliefy oraz ryfle. Pierwsze z nich to wypukłe wzory umieszczone na powierzchni płytek, natomiast drugie to wypukłe lub wklęsłe elementy prostoliniowe znajdujące się przy jednej z krawędzi płytek. W celu zapewnienia dodatkowych właściwości antypoślizgowych, płytki mogą być pokryte specjalnym szkłem antypoślizgowym lub impregnatem.

Najważniejsze właściwości płytek zewnętrznych

    • Płytki przeznaczone do stosowania na zewnątrz powinny charakteryzować się dużą odpornością na niekorzystne oddziaływanie czynników mechanicznych oraz chemicznych.
    • Ważne, aby były mrozoodporne oraz cechowały się małą nasiąkliwością – poniżej 3%.
    • Płytki na balkon lub taras oraz płytki schodowe powinny być także odporne na częste zmiany temperatury oraz warunki atmosferyczne.
Płytki GRES ARAGON Orion Antracita Esquina

Na co zwrócić uwagę podczas montażu płytek antypoślizgowych?

Podczas układania płytek antypoślizgowych na zewnątrz warto pamiętać, że im mniejszy wybierzemy rozmiar tym więcej zastosujemy łączeń tj. fug, w których będą zbierać się zabrudzenia. Planując montaż płytek na tarasie, balkonie lub płytek schodowych, warto postawić na te o dużych rozmiarach, ponieważ płytki wielkoformatowe są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Ważne jest także to, by podczas montażu płytek zewnętrznych zastosować materiały najwyższej jakości – klej oraz fugi. Dzięki temu mamy gwarancję, że dobrze położone płytki antypoślizgowe będą nam służyć przez długie lata.

Oferta sklepu Eurołazienki.pl

Jeśli planujesz zakup płytek antypoślizgowych do zastosowania zewnętrznego – na balkon, taras lub schody, sprawdź ofertę naszego sklepu – Eurołazienki.pl.