Rodzaje płytek ceramicznych. Co warto o nich wiedzieć?

Płytki ceramiczne do łazienek, kuchni, przedpokoi, biur i punktów usługowych dostępne są w wielu różnych rozmiarach i kolorach. Można podzielić je na kilka rodzajów. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.

Kolekcje z dekoracjami

Znani producenci płytek oferują ich całe kolekcje. Oznacza to, że klient oprócz zwykłych płytek naściennych, może dokupić pasujące do nich płytki z dekoracjami lub ozdobne listwy. Dzięki temu osoby, które nie mają swojego pomysłu na aranżację łazienki, mogą w prosty sposób stworzyć gustowny i niebanalny projekt.

Niebanalna mozaika

Mozaika jest niezwykle ozdobna i pięknie odbija światło. Dzięki małym rozmiarom kafelków idealnie nadaje się do wykończenia trudno dostępnych miejsc. Wspaniale jednak wygląda jako element dekoracyjny, a w większych łazienkach – nawet jako pokrycie jednej ze ścian, np. wydzielające część kąpielową.

Płytki wielkoformatowe

Płytki wielkoformatowe nie wychodzą z mody od kilku lat. Kładzie się je bardzo blisko siebie, dzięki czemu sprawiają wrażenie, że wyłożona nimi powierzchnia to jednolita płaszczyzna. Ten efekt widać najwyraźniej na dużych powierzchniach. W małych łazienkach lepiej unikać tego typu płytek. Można przez przypadek osiągnąć groteskowy efekt, gdy na podłodze lub ścianie położna jest jedna i pół płytki.

Płytki podłogowe

Płytki podłogowe muszą być bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego poza ich wyglądem warto także dokładnie sprawdzić ich klasę ścieralności. Im wyższa wartość symbolu PEI, tym płytka jest bardziej odporna na ścieranie. Jak łatwo można się domyślić, płytki z niższym PEI mogą być stosowane w salonie, do kuchni czy przedpokoju lepiej jednak wybrać trwalsze modele.

Płytki łazienkowe

Płytki na podłogę w łazience powinny mieć właściwości antypoślizgowe. Większość płytek łazienkowych opisanych jest symbolami od R9 do R13. Im wyższa wartość, tym płytka jest bezpieczniejsza.

Płytki zewnętrzne

Płytki zewnętrzne powinny mieć wysoką klasę ścieralności i wysoki współczynnik antypoślizgowy. Dodatkowo jednak w ich przypadku należy upewnić się, że są one mrozoodporne. W przeciwnym wypadku popękają, gdy nasiąkną wodą i nadejdą pierwsze przymrozki. Płytki zewnętrzne często kładzie się także w garażach i piwnicach, czyli tam, gdzie muszą one znieść naprawdę wiele.

Written by

Brak komentarzy Yet.

Leave a Reply

Komentarz