Co to jest hydroizolacja? Kiedy ją stosujemy?

Hydroizolacja w łazience i na tarasie

Ten rodzaj zabezpieczenia płytek przed wodą i wilgocią stosowany jest przede wszystkim w łazienkach (strefy znajdujące się wokół wanny, brodzika prysznicowego, umywalki). Hydroizolacja często wykonywana jest także na balkonach i tarasach wyłożonych płytkami – tam bowiem może dostawać się woda deszczowa.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, iż okładzina z płytek jest niezwykle szczelna i woda z pewnością się pod nią nie dostanie. Jednak to nieprawda – zwłaszcza w przypadku, gdy w spoinach pojawią się pęknięcia bądź ubytki. Na szczęście hydroizolacja pomoże nam uniknąć tego typu kłopotów.

Hydroizolacja

Atlas Woder Duo

Wykonać ją możemy, stosując tak zwaną płynną folię. Sprzedawana jest w plastikowych wiaderkach. Nanosimy ją na suchą powierzchnię podłóg oraz ścian (niekiedy najpierw należy je zagruntować). Pamiętajmy także o tym, iż przed nałożeniem musimy ją starannie wymieszać. Grubość jednej warstwy musi wynosić co najmniej 1 mm (specjaliści twierdzą, iż należy położyć dwie warstwy). W narożnikach natomiast warto zastosować dodatkowo taśmę z tkaniny poliestrowej. Przed realizacją dalszych prac remontowo - budowlanych należy zakończyć proces hydroizolowania - co zazwyczaj zajmuje dobę.

Fugi contra wilgoć

Fugi odporne na wodę uzyskamy poprzez zastosowanie specjalnej zaprawy spoinującej. Unikniemy wówczas pojawienia się w naszej łazience pleśni oraz wilgoci. Znakomicie sprawdza się tutaj silikon sanitarny. Nakładamy go w takich miejscach, jak choćby styki okładziny z lustrami, okolice wanny, brodzika oraz umywalki.

Silikon sanitarny

Atlas Silikon elastyczny bezbarwny

Gdy zastosujemy hydroizolację, będziemy pewni, iż wilgoć nie dostanie się pod nasze płytki, my zaś będziemy cieszyć się piękną i funkcjonalną łazienką.