-
X
Telefon
infolinia +48 601 660 717

Jakimi urządzeniami przycinać płytki gresowe?

Układanie płytek na posadzkach lub ścianach zawsze wiąże się z koniecznością ich przycinania. Aby nie tracić dużej liczby materiału i jak najlepiej wykonać cięcie, potrzebne jestużycie profesjonalnych narzędzi.

full

Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie kształtowania płytek gresowych, ponieważ charakteryzują się one dużą twardością. W przeciwieństwie do glazury, która jest miękka, nie uda się gresu uciąć nożem szklarskim. Nie jest także możliwe łamanie go tak, jak w przypadku szkła.

Cięcie gresu

Ucinanie gresu wiąże się z użyciem przecinarek lub specjalnych maszynek, które początkowo zarysowują płytkę a później łamią ją w pożądanym miejscu (zgodnie z linią cięcia). Duże powierzchnie gresowe należy przycinać za pomocą piły tnącej na mokro. Przyda się ona także wtedy, gdy potrzebne będzie wycięcie prostokątnego otworu w gresie. Tego typu piła zawiera diamentowe ostrze oraz specjalną prowadnicę, dzięki którym możliwe jest uzyskanie precyzyjnego kształtu.

Twardość gresu a odpowiedni dobór narzędzi

Warto zauważyć, że na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów gresu. Odmiany materiału są coraz twardsze. Trzeba więc sposób cięcia dopasowywać indywidualnie do każdego typu płytek. Jakość krawędzi po wykonaniu przełamania także zależy od typu materiału. Jeśli powierzchnia płytki jest raczej gładka, wykonane cięcie będzie dokładniejsze. Chropowatość gresu może z kolei wpłynąć na nieregularny wygląd krawędzi.

Co ciekawe, gres porcelanowy wymaga specyficznego przycinania, ponieważ zwykle jest odporny na standardowe metody. Tego typu materiał można ucinać kilkakrotnie, zaznaczając profesjonalnym ostrzem linię podziału. Czasami wystarczy silniejsze przyciśnięcie noża, który cechuje się większą średnicą niż zwykle wykorzystywane narzędzia.

Bardzo twarde gresy warto nacinać z dwóch stron: spodniej i emaliowanej. To pozwoli na dokładne i skuteczne przełamanie płytki.

Facebook