Płytki rektyfikowane

Płytki rektyfikowane różnią się od zwykłych sprecyzowanym rozmiarem. Utrzymują one założone przez producenta wymiary – z dokładnością do 0,2 mm. Kąty między bokami wynoszą 90 stopni, nie są zaokrąglone jak w przypadku płytek kalibrowanych. Grubość ceramiki rektyfikowanej jest jednolita. Przekrój takiej płytki nie przypomina poduszeczki. Nawet przy bokach jej wysokość jest ciągle utrzymywana.

Płytki rektyfikowane nadają powierzchniom nowoczesnego charakteru. Ułożona okładzina wydaje się być jednolita, patrząc z daleka krawędzie są prawie niezauważalne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet tak wyrównane i ściśle pasujące do siebie płytki wymagają spoinowania. Producenci zalecają, by między płytkami rektyfikowanymi utworzona została co najmniej 1 mm fuga.

Płytki rektyfikowane - ABK Sensi

Płytki rektyfikowane - ABK Sensi Gems

Powierzchnia wykonana z płytek rektyfikowanych sprawia wrażenie idealnie wyprofilowanej oraz gładkiej. Taki efekt szczególnie dobrze się sprawdza pasować w pomieszczeniach łazienkowych zaaranżowanych w nowoczesnym i minimalistycznym stylu. Ponadto płytki rektyfikowane mają jeszcze jedną zaletę - gładko ułożona powierzchnia z płytek rektyfikowanych optycznie powiększa pomieszczenie. Taka ceramika idealnie sprawdzi się w niewielkich łazienkach.

Zabezpieczenie płytek przed pękaniem

Spoinowanie pozwala na zabezpieczenie płytek przed pękaniem pojawiającym się ze względu na siły działające w głębszych warstwach podłoża. Gdy budynek „pracuje” pod wpływem warunków atmosferycznych, zmian wilgotności, nasłonecznienia lub ruchów geologicznych, płytki przesuwają się i mogą zostać uszkodzone. Fugi umożliwiają także demontaż części okładziny. Bez spoiny w zasadzie nie da się zdjąć lub skuć jednej płytki, nie uszkadzając jednocześnie pozostałych

Płytki Abk Sensi Up

Płytki rektyfikowane - ABK Sensi Up

1 mm spoina jest praktycznie niewidoczna, dlatego warto ją zastosować. Wrażenie jednolitości można spotęgować także poprzez zastosowanie fugi o barwie zbliżonej do odcienia samej okładziny. Do spoinowania płytek o dużym formacie używa się takich samych materiałów jak do standardowych. Podobnie rzecz się ma z materiałami do montowania płytek na podłożu. Zarówno rektyfikowane, jak i nierektyfikowane można instalować przy pomocy tych samych zapraw. Z drugiej strony mocowanie tego rodzaju okładziny wymaga dużej precyzji i zachowania ostrożności.

Warto pamiętać o tym, że płytki rektyfikowane świetnie prezentują się w projektach uwzględniających mozaikę ciętą. Ostre krawędzie skomponują się ze sobą tworząc niepowtarzalny efekt.