-
X
Telefon
infolinia +48 601 660 717

Wygodne i oszczędne ogrzewanie podłogowe łazienki – mata grzejna Thermoval

Ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem mat grzejnych to obecnie dość często stosowany w budownictwie trend. Jak działa taka mata? Jakie zalety można przypisać tego typu rozwiązaniu i jak wybrać najlepsze urządzenie?

full

Mata grzewcza – zalety i korzyści

Maty grzejne przybierają postać siatki z tworzywa sztucznego, w którą wpleciony jest cienki przewód. Przechodzący przez niego prąd powoduje jego nagrzanie, co w efekcie prowadzi do ogrzania posadzki. W ten sposób ciepło emitowane jest do pomieszczenia. 

 

Największą zaletą maty grzewczej jest jej trwałość, którą oblicza się na minimum kilkadziesiąt lat. Dużym plusem jest też bezobsługowa eksploatacja. Tego typu rozwiązanie cechuje także wszechstronność zastosowania. Maty grzewcze można montować zarówno w nowo powstającym budynku, jak i w już istniejącym. Ma to związek z różnymi sposobami montażu. Matę można układać na gotową wylewkę, bądź w przypadku starej podłogi - w warstwie zaprawy klejowej pod nową okładzinę podłogową. Pozostałe zalety mat grzewczych to:

 

  • wyższy komfort cieplny poprzez równomierny rozkład temperatury,
  • dyskretna instalacja,
  • nie powoduje unoszenia kurzu ani nie wysusza nadmiernie powietrza – dzięki temu maty są przyjazne dla astmatyków oraz alergików,
  • szybki efekt ogrzania pomieszczenia.

 

Ponadto ich działanie jest niezależne od centralnego systemu ogrzewania. Można ich więc używać o każdej porze roku. Koszt inwestycji oraz eksploatacji maty jest stosunkowo niski, co również przemawia na korzyść tego typu rozwiązań. Maty dają też możliwość samodzielnego montażu. Jedynie w chwili podłączenia do sieci elektrycznej, warto oprzeć się na pomocy fachowca.

 

Jak wybrać dobrą matę?

 

Decydując się na montaż maty grzewczej, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej moc, adekwatną do rodzaju i wielkości pomieszczenia. Najniższa (100 W/m2) sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mata grzewcza będzie stosowana, jako ogrzewanie dodatkowe.

Maty o średniej mocy (150W/m2) zaleca się do korytarzy i pokoi. Maty o mocy ok. 200W/m2 polecane są natomiast do łazienek.

 

Drugim istotnym elementem doboru maty jest sposób, w jaki będzie ona wykorzystana. Gdy decydujemy się na ogrzewanie pełne, warto sięgnąć po urządzenia z precyzyjnym regulatorem mocy, takie jak na przykład maty grzejne Thermoval, wyposażone w elektroniczny regulator ze specjalnym czujnikiem zainstalowanym w ich płaszczyźnie. Gwarantuje on sporą oszczędność, gdyż reaguje na ciepło pozyskiwane z innych źródeł, co umożliwia optymalne dopasowanie mocy grzewczej do panującej w danym pomieszczeniu temperatury.

Facebook