ZADZWOŃ DO NAS

601 660 717

0

Fuga- ważny materiał wykończeniowy

Na rynku materiałw budowlanych istnieje wiele rodzajw fug. Przed wykonaniem spoinowania warto rozeznać, jaki rodzaj fugi zastosować do wybranych płytek.

Fugi to bardzo ważny materiał wykończeniowy. W sklepach budowlanych dostępnych jest wiele rżnych rodzajw spoin. Niektre typy będą odpowiednie na zewnątrz, inne zaś w pomieszczeniach. Gdy nie wiemy, na jaki się zdecydować, zapoznajmy się z poniższym tekstem. Pamiętajmy bowiem, iż od naszej decyzji zależy to, czy nasze płytki będą wyglądały idealnie przez długie lata. Czas na krtki przegląd!

Fugi akrylowe – wygoda i praktyczność

Fugi akrylowe charakteryzują się tym, iż nie trzeba ich rozrabiać z wodą. To rodzaj pasty w pełni odpornej na niekorzystne działanie pleśni. Idealnie spoinują płytki ceramiczne, szklane, gresowe oraz mozaiki ścienne. Stosować je można na powierzchniach, ktre narażone są na odkształcenia. Fugi akrylowe nabyć można w wiaderkach. Sprawdzą się w przypadku szczelin mających szerokość pomiędzy 1 a 10 mm.

Na mozaiki – fugi cementowe

Fugami cementowymi spoinować możemy płytki ceramiczne (także mozaiki). Kupujemy je w workach. Idealnie sprawdzą się w przypadku ścian i podłg w łazienkach oraz kuchniach. Tego typu materiałem wypełniać można szczeliny o szerokości do 15 mm.

Na rynku dostępne są także fugi cementowe elastyczne. Są one produktem nowoczesnym, o wszechstronnym zastosowaniu. Gdy je wybierzemy, będziemy mieć pewność, iż nie pojawi się grzyb, pleśń, wykwity czy plamy. Niektre z nich posiadają w swym składzie także hydrofobowe dodatki, ktre dodatkowo zmniejszają podatność na zabrudzenia. Fugi tego typu utrzymują swoją właściwą barwę. Są uniwersalne – możemy stosować je zarwno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Z powodzeniem wypełnią szczeliny mające od 2 do 20 mm szerokości.

Odporne na wodę – fugi silikonowe i akrylowe

Warto wspomnieć także o fugach silikonowych i akrylowych. Kupujemy je w tzn. kartuszach (ewentualnie w tubkach). To materiał wodoszczelny, odporny na pleśń, środki chemiczne czy wysoką temperaturę. Elastyczna masa jest od razu gotowa do użycia. Wypełni spoiny o szerokości od 5 do 30 mm.

Fugi epoksydowe – odporne na chemikalia

Fugi epoksydowe stanowią mieszanki dwch lub trzech składnikw ( utwardzacza, żywicy epoksydowej, niekiedy z dodatkiem piasku kwarcowego). Sprawdzą się wwczas, gdy chcemy spoinować powierzchnie narażone na wpływ chemikaliw. Sprzedaje się je w wiaderkach. Wypełnimy nimi szczeliny o szerokości powyżej 2 mm.

Czas zachowania właściwości po przygotowaniu

Obciążenie ruchem pieszym

Pełne użytkowanie

Nakładanie

Fugi cementowe

ok. 2 h

po ok. 24 h

po 7 dniach

zacieraczka, paca gumowa

Fugi cementowe elastyczne

35-40 min.

po ok. 3 h

po 24 lub 48 h

zacieraczka, paca gumowa

Fugi silikonowe

15 min.

nd.

24h (w przypadku fugi grubej na 2-3 mm)

nd.

Fugi akrylowe

48h

po 7 dniach

paca gumowa

Fugi epoksydowe

45 min.

(czas schnięcia 30 min.)

Po 12 lub 24 h

po 3,4 dniach

Paca zębata

Producenci zadbali o to, by udostępnić nam wiele rodzajw fug. Warto pamiętać o tym, by wybrać je zgodnie z przeznaczeniem i cieszyć się znakomitym wyglądem płytek i zdobień przez długie lata.