Kiedy impregnować płytki i klinkier?

Do konserwacji ceramiki wykorzystuje się środki ochronne, w tym oleje, woski lub preparaty produkowane na bazie rozpuszczalników lub wody.

Jak prawidłowo wykonać impregnację?

Impregnacja klinkieru niezbędna jest wówczas, gdy wykonany z niego element (na przykład ogrodzenie) jest poddawany działaniu czynników zewnętrznych, chociażby brudu i kurzu. W ten sposób elementy wyłożone klinkierem będzie można szybko i skutecznie umyć za pomocą wody. Środek ochronny nakłada się łatwo przy pomocy natrysku lub pędzla. Czynność tę można z powodzeniem wykonać samodzielnie.

Gres polerowany impregnować można zarówno przed fugowaniem, jak i po, jednak specjaliści zalecają pierwszy sposób. Środek z powodzeniem wnika w jego strukturę, zamykając pory i dając tym samym znakomity, długotrwały efekt. Dzięki temu, nasz gres będzie piękną ozdobą każdego wnętrza, a plamy czy zarysowania przestaną spędzać nam sen z powiek. Kiedy jednak postanowimy użyć impregnatu wówczas, gdy położone zostały już fugi, pamiętać trzeba o tym, by pozbyć się wcześniej ich pozostałości (to samo dotyczy resztek kleju). W tym przypadku znakomicie sprawdzają się preparaty o właściwościach kwasowych.

Co zyskujesz dzięki impregnacji?

Dzięki impregnowaniu płytek oraz klinkieru możemy w znacznym stopniu przedłużyć ich idealny wygląd, nie pozwalając na to, by pojawiły się nieestetyczne, trudne do usunięcia plamy (choćby z herbaty, kawy czy czerwonego wina) oraz kurz.

Preparaty ochronne kupimy bez problemu, warto jednak wcześniej poradzić się specjalistów, by wybrać najodpowiedniejszy. Samo ich nakładanie jest czynnością łatwą i szybką, zatem każdy właściciel elementów wykonanych z płytek czy klinkieru sobie z tym poradzi.