Odpowiedni klej do płytek

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kleju do płytek

Płytki wielkoformatowe są najczęściej tworzone z gresu, który charakteryzuje się stosunkowo małą przyczepnością i nasiąkliwością. Z tego powodu do ich spajania z podłożem nadają się tylko mocne kleje. Najlepiej używać elastycznych zapraw klejowych, co najmniej klasy C2. Przed ostatecznym wyborem trzeba jednak rozważyć typ konkretnego podłoża. Inne zaprawy przydadzą się na posadzkach lub ścianach odkształcalnych (klasa S1), inne na wysokoodkształcalnych (klasa S2). Ważna jest także przyczepność powierzchni, na której będą układane płytki. Jeżeli zostaną zamontowane na ścianie, klej musi charakteryzować się małym stopniem spływania (tego typu produkty oznacza się symbolem T). Warto pamiętać o tym, że zaprawa klejowa nie może być zbyt sztywna. Jeśli połączenie płytki i podłoża będzie zbyt stwardniałe, okładzina pęknie.

Wysokoelastyczy klej do płytek - Dessi Flex

Jak montować duże płytki

Montaż dużych płytek wiąże się zwykle z podwójnym smarowaniem – klej rozprowadza się zarówno na spodzie płytki, jak i na powierzchni podłoża. Żeby tego uniknąć trzeba zainwestować w samorozpływną zaprawę klejącą.

Innym ważnym trendem w branży projektantów wnętrz jest niewątpliwie ogrzewanie podłogowe. Tego typu systemy grzewcze są niewidoczne dla mieszkańców domu. Najważniejszą zaletą ogrzewania podłogowego jest optymalne rozłożenie temperatury we wszystkim pomieszczeniach. Każdy metr kwadratowy domu może być ogrzewany w równym stopniu.

Ogrzewanie przypodłogowe polega na umieszczaniu na posadzce instalacji złożonej z rurek, które będą wypełnione gorącą wodą. Dzięki nim temperatura pomieszczenia się zwiększa. Czasami do ogrzewania wnętrz wykorzystuje się także listwy przypodłogowe.