-
X
Telefon
infolinia +48 691 750 424

Fuga- ważny materiał wykończeniowy

Na rynku materiałw budowlanych istnieje wiele rodzajw fug. Przed wykonaniem spoinowania warto rozeznać, jaki rodzaj fugi zastosować do wybranych płytek.

full

Na rynku materiałw budowlanych istnieje wiele rodzajw fug. Przed wykonaniem spoinowania warto rozeznać, jaki rodzaj fugi zastosować do wybranych płytek.

 

Fugi to bardzo ważny materiał wykończeniowy. W sklepach budowlanych dostępnych jest wiele rżnych rodzajw spoin. Niektre typy będą odpowiednie na zewnątrz, inne zaś w pomieszczeniach. Gdy nie wiemy, na jaki się zdecydować, zapoznajmy się z poniższym tekstem. Pamiętajmy bowiem, iż od naszej decyzji zależy to, czy nasze płytki będą wyglądały idealnie przez długie lata. Czas na krtki przegląd!

Fugi akrylowe – wygoda i praktyczność

Fugi akrylowe charakteryzują się tym, iż nie trzeba ich rozrabiać z wodą. To rodzaj pasty w pełni odpornej na niekorzystne działanie pleśni. Idealnie spoinują płytki ceramiczne, szklane, gresowe oraz mozaiki ścienne. Stosować je można na powierzchniach, ktre narażone są na odkształcenia. Fugi akrylowe nabyć można w wiaderkach. Sprawdzą się w przypadku szczelin mających szerokość pomiędzy 1 a 10 mm.

Na mozaiki – fugi cementowe

Fugami cementowymi spoinować możemy płytki ceramiczne (także mozaiki). Kupujemy je w workach. Idealnie sprawdzą się w przypadku ścian i podłg w łazienkach oraz kuchniach. Tego typu materiałem wypełniać można szczeliny o szerokości do 15 mm.

Na rynku dostępne są także fugi cementowe elastyczne. Są one produktem nowoczesnym, o wszechstronnym zastosowaniu. Gdy je wybierzemy, będziemy mieć pewność, iż nie pojawi się grzyb, pleśń, wykwity czy plamy. Niektre z nich posiadają w swym składzie także hydrofobowe dodatki, ktre dodatkowo zmniejszają podatność na zabrudzenia. Fugi tego typu utrzymują swoją właściwą barwę. Są uniwersalne – możemy stosować je zarwno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Z powodzeniem wypełnią szczeliny mające od 2 do 20 mm szerokości.

Odporne na wodę – fugi silikonowe i akrylowe

Warto wspomnieć także o fugach silikonowych i akrylowych. Kupujemy je w tzn. kartuszach (ewentualnie w tubkach). To materiał wodoszczelny, odporny na pleśń, środki chemiczne czy wysoką temperaturę. Elastyczna masa jest od razu gotowa do użycia. Wypełni spoiny o szerokości od 5 do 30 mm.

Fugi epoksydowe – odporne na chemikalia

Fugi epoksydowe stanowią mieszanki dwch lub trzech składnikw ( utwardzacza, żywicy epoksydowej, niekiedy z dodatkiem piasku kwarcowego). Sprawdzą się wwczas, gdy chcemy spoinować powierzchnie narażone na wpływ chemikaliw. Sprzedaje się je w wiaderkach. Wypełnimy nimi szczeliny o szerokości powyżej 2 mm.

 

Czas zachowania właściwości po przygotowaniu

Obciążenie ruchem pieszym

Pełne użytkowanie

Nakładanie

Fugi cementowe

ok. 2 h

po ok. 24 h

po 7 dniach

zacieraczka, paca gumowa

Fugi cementowe elastyczne

35-40 min.

po ok. 3 h

po 24 lub 48 h

zacieraczka, paca gumowa

Fugi silikonowe

15 min.

nd.

24h (w przypadku fugi grubej na 2-3 mm)

nd.

Fugi akrylowe

 

48h

po 7 dniach

paca gumowa

Fugi epoksydowe

45 min.

(czas schnięcia 30 min.)

Po 12 lub 24 h

po 3,4 dniach

Paca zębata

 

Producenci zadbali o to, by udostępnić nam wiele rodzajw fug. Warto pamiętać o tym, by wybrać je zgodnie z przeznaczeniem i cieszyć się znakomitym wyglądem płytek i zdobień przez długie lata.

Facebook