-
X
Telefon
infolinia +48 691 750 424

Płytki karo

Na podłodze w łazienkach, kuchniach czy toaletach najczęściej montuje się płytki. Wśród nich popularne są: płytki gresowe i terakota. Można je układać na dwa sposoby: tradycyjnie (prosto) lub w karo (skośnie).

full

Płytki – doskonały materiał na podłogę

Płytki gresowe charakteryzują się małą ścieralnością i wysoką twardością. Od terkoty gres różni się mniejszą nasiąkliwością. Z kolei terakota to płytki kamionkowe, które są najczęściej pokryte szkliwem, dzięki któremu ich powierzchnia jest bardzo gładka, a więc łatwo ją utrzymać w czystości. Może być matowa lub błyszcząca, a także półmatowa. Ze względu na swe właściwości, terakota jest bardzo dobrym materiałem do pokrycia podłogi.

Płytki w układzie karo można kłaść w sposób symetryczny lub niesymetryczny. W pierwszym przypadku, linia bazowa znajduje się na środku pomieszczenia. Zaś w drugim jest nią przekątna. Ten drugi sposób układania burzy jednak nieco harmonię całej powierzchni. Podczas montażu należy zwrócić szczególną uwagę na staranne dopasowanie pierwszej z kładzionych płytek.

 

Karo – do małych pomieszczeń

Karo to sposób ułożenia płytek chętnie stosowany w łazienkach. Często wykorzystuje się wtedy większe formaty płytek, np. 60x60. Powierzchnie, które pokryte są płytkami w układzie karo, wyglądają bardzo elegancko i zarazem łamią standardowy układ pomieszczenia.

Poza tym, ułożenie płytek w kształt karo umożliwia zniwelowanie różnic przy nierównoległych ścianach. Układ ten znakomicie sprawdza się więc w pomieszczeniach, które mają nieregularny kształt i nieprostopadłe kąty. Trzeba pamiętać jednak o tym, iż płytki, by zostały ułożone we wzór karo, muszą być kwadratowe.

Podłoga to bardzo ważna część każdego wnętrza. Po niej chodzimy, biegamy, czasem coś na nią upuścimy lub wylejemy. Spełnia tak wiele funkcji, że powinna być wykonana z trwałych, łatwych w utrzymaniu materiałów. Równie ważny jest jej wygląd. Płytki ułożone w karo wyglądają estetyczniej niż w przypadku ułożenia tradycyjnego (prostego). Poza tym podłoga ułożona w karo powiększa małe pomieszczenie. Ten niebanalny układ bardzo dobrze sprawdzi się więc w małej łazience czy kuchni.

Facebook