Rektyfikacja? Co to jest? Jakie ma zastosowanie?

Co to jest rektyfikacja

Rektyfikacja jest to mechaniczne obcięcie albo zeszlifowanie brzegów. Dzięki temu, każda płytka posiada taki sam rozmiar oraz idealnie równe brzegi – z dokładnością do 0,2 mm, a kąty występujące między ich bokami zyskują kąt 90 stopni. Dzięki rektyfikacji, po położeniu płytek, jesteśmy w stanie otrzymać idealnie równą płaszczyznę, a krawędzie poszczególnych elementów składowych są właściwie niezauważalne.

Jeśli nie rektyfikacja to co?

Sam proces kalibrowania (czyli sortowania poszczególnych sztuk w partie o jak najbardziej zbliżonych wymiarach) jest zdecydowanie niewystarczający. Tylko rektyfikacja pozwala nam na osiągnięcie znakomitych efektów.

Gdyby nie proces rektyfikacji, mogłoby się okazać, iż płytki różnią się nawet o kilka milimetrów ( dla rozmiaru 60x60 cm owa różnica wynosiłaby nawet 3 mm). W ten sposób nie byłoby możliwe stworzenie równej powierzchni.

Warto zainwestować!

Płytki rektyfikowane są nieco droższe od pozostałych. Warto jednak w nie zainwestować, jeśli chcemy cieszyć się idealnie równą, wzbudzającą zachwyt płaszczyzną. Pozwalają także na założenie niezwykle cienkiej fugi – bez zastosowania procesu rektyfikacji nie byłoby to możliwe.

W przypadku, gdy zależy nam na idealnym wyglądzie naszych płytek, identycznych rozmiarach oraz perfekcyjnie skrojonych brzegach, wybierzmy płytki rektyfikowane. Na szczęście na rynku mamy duży ich wybór.