Kleje – typy i zastosowanie

Typy klejów

Do okładzin ceramicznych wyróżniamy trzy typy klejów (norma PN – EN 12004: 2008). Pierwsza grupa to kleje reaktywne (R), wykonane z żywicy, bardzo wytrzymałe i odporne na działanie związków chemicznych. Do drugiej grupy zaś należą kleje dyspersyjne (D) , łatwe w aplikacji, jednak nieodpowiednie do miejsc, w których panuje duża wilgotność. Trzeci rodzaj to kleje cementowe ( oznaczone symbolem C), które miesza się z wodą.

Zwróć uwagę na kryteria

Istotną kwestią w doborze odpowiedniego kleju jest jego przyczepność. Oznacza się ją cyframi 1 oraz 2. Jedynka oznacza, iż mamy do czynienia z klejem normalnie wiążącym (przyczepność powyżej 0,5 N / mm kwadratowy). Gdy zaś pojawia się cyfra 2, oznacza to, iż klej ów charakteryzuje się podwyższonym stopniem przyczepności (w tym przypadku wynosi on powyżej 1 N / mm kwadratowy).

Klej do płytek

Atlas Postar 80

Kolejnym kryterium jest odkształcalność kleju, które oznaczana za pomocą litery S. I tak: oznaczenie S1 charakteryzuje preparaty o zdolności odkształceń pomiędzy 2,5 a 5 mm, zaś S2 – powyżej 5 mm.

Kiedy musimy szybko uporać się z położeniem naszych płytek (prace wykonywane są chociażby w biurze czy na klatce schodowej lub w sklepie), zdecydujmy się na zakup kleju o przyspieszonym czasie wiązania.

Natomiast wydłużony czas wiązania to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy chcemy mieć czas na docięcie płytek. Klej o takim parametrze będzie wówczas niezastąpiony.

Gdy wybieramy klej, pamiętajmy o kilku kwestiach : jaki jest rodzaj podłoża, rodzaj (np. gres, terakota) i rozmiar płytek oraz w jakim miejscu mają one być położone. Gdy zwrócimy na to uwagę, z pewnością będziemy w stanie zakupić odpowiedni preparat.